Головна Новини Нові дані з радарних супутників SENTINEL: Сан-Франциско та Венеція занурюються нижче рівня моря
  

Нові дані з радарних супутників SENTINEL: Сан-Франциско та Венеція занурюються нижче рівня моря


Більшість територій на Землі з сухим спекотним кліматом відчуває нестачу води для господарських потреб населення. Та оскільки поверхневих джерел водопостачання у таких районах не вистачає, тут активно експлуатуються запаси підземних вод. При цьому, через особливості геологічної будови, земна поверхня починає просідати внаслідок тривалого відкачування підземних вод. Площа просідання зазвичай дуже велика, тому помітити такі деформації поверхні неозброєним оком спочатку неможливо. Тим не менше за 100 - 150 років у таких районах може сформуватися западина, в центрі якої поверхня землі може зануритися на 6-7 метрів. Вперше це явище було встановлене у Лондоні у 1865 року. За допомогою новітнього на той час приладу – нівеліру – були проведені геодезичні вимірювання, але їхнім результатам на той час ніхто не повірив. Проте наслідки осідання, звичайно, даються взнаки. Це тріщини у фундаментах та стінах будинків, відчутні нахили дорожнього полотна, численні прориви підземних комунікацій, постійні деформації залізничних рейок.

З появою радарних космічних знімків був винайдений новий метод дуже точного вимірювання деформацій земної поверхні – супутникова інтерферометрія. З орбіти супутник чи супутники отримують два зображення однієї і тієї ж ділянки земної поверхні. Сутність методу – в арифметичних операціях над зображеннями, що отримані радіолокацією, тобто фазові перетворення, в результаті чого отримується різниця висот. Точність вимірювання дуже висока – до 20 – 30 сантиметрів!Упродовж 2016 року супутники Європейського космічного агентства Sentinel-1A та Sentinel-1B провели багаторазову космічну зйомку для визначення просідань земної поверхні – міста Мехіко, Лос-Анджелес, Сан-Франциско, Копенгаген та Венеція. Отримані дані засвідчили, що столиця Мексики продовжує «занурюватися», причому досить швидко – 30 см на рік в окремих районах. Зафіксовано також деформації земної поверхні та навіть окремих хмарочосів у Сан-Франциско та Силіконовій долині. Причому, якщо у Мехіко ці процеси викликані викачуванням підземних вод, то у Каліфорнії їх точна причина не встановлена – це можуть бути і тектонічні рухи земної кори.На територію Венеції були отримані 5 радарних знімків Sentinel, по яких вчені зробили невтішні висновки – місто продовжує занурюватися нижче рівня моря, хоча вже й не так швидко, як 10-20 років тому.

Варто зазначити, що в Україні останні дослідження з використанням методу інтерферометрії проводилися для виявлення просадок над шахтними виробками у Донецькій області в далекому 2006 році.
 


Сан-Франциско

Сан-Франциско

Вежа Тисячоліття, Сан-Франциско

Нідерланди

Венеція

Осло
 
Main page info@tvis.com.ua Search info@tvis.com.ua Search