Головна Галузі використання Лісове господарство
Друк e-mail

Космічні знімки: рішення для лісового господарства

altОднією з найважливіших завдань лісового господарства є державний облік лісів.
Дані такого обліку використовуються при організації та веденні робіт на лісових ділянках, при переведенні земель лісового фонду в землі інших категорій, при реєстрації прав на лісові ділянки.
У всіх зазначених випадках споживачі інформації вимагають надання об'єктивних і самих останніх даних про об'єкти лісового фонду, тоді як лісовпорядкування в лісах України раніше проводилося з інтервалом 10-20 років (зараз воно в багатьох районах все більше відстає від цих термінів).
У сформованих обставинах найбільш ефективним способом оновлення даних про стан лісів є космічна зйомка.

Основні переваги космічної зйомки перед традиційною аерофотозйомкою лісів:

  • можливість оперативного отримання інформації протягом декількох днів. Така оперативність необхідна, зокрема, при контролі за осередками розвитку лісових шкідників для своєчасного проведення винищувальних заходів;
  • доступність знімків на різні дати протягом декількох років, що забезпечується автоматичним безперервним «скиданням» знімків із супутників і їх зберіганням в базі даних. Особливу цінність при дешифруванні представляють зимові, літні та осінні кольорові знімки однієї і тієї ж лісової території;
  • доступність знімків різного масштабу та різної просторової роздільної здатності відразу в цифровому форматі, геопрівязанних і приведених до стандартної картографічної проекції. Такі характеристики дозволяють швидко «підключати» знімки до лісогосподарських ГІС і баз даних; можливість безкоштовного отримання оглядових знімків низької роздільної здатності і невисокий рівень цін на знімки високої роздільної здатності аж до масштабу 1:25000;

Останнім часом ринок космічних знімків вигідно відрізняють зниження цін, забезпечення доступу до знімків середньої та високої роздільної здатності відразу з декількох супутників, нетаємних, тоді як висока вартість аерофотозйомки змушує лісовпорядкування замовляти знімки масштабу 1:40 000 (і навіть 1:60 000) замість необхідних знімків масштабу 1:10 000.

alt

Передбачається застосування космічних знімків при вирішенні широкого кола завдань. За минулі 10 років істотно зросли як технічні можливості знімальної апаратури, так і можливості дешифрування в автоматичному або напівавтоматичному режимі. Все це дозволяє ефективно використовувати дані зйомок з космосу - в тому числі, при організації безперервного лісовпорядкування з щорічним внесенням змін до даних державного обліку лісів.

Космічні знімки використовуються для вирішення наступних завдань:

  • Визначення категорій (листяні, хвойні) і породного складу лісів.
  • Підрозділ лісів на категорії за віком, ступенем стиглості, запасом деревної маси, біологічної продуктивності по знімках, як з використанням польових еталонних даних, так і за існуючими еталонами.
  • Виявлення існуючих вирубок і гарів, оперативний автоматизований моніторинг появи нових вирубок і гарів, визначення економічного і екологічного збитку.
  • Виявлення та прогнозування несприятливих явищ, що впливають на лісові масиви (вплив шкідників і хвороб, процеси осушення або перезволоження лісів, призводять до їх деградації і загибелі), з метою врахування цих процесів при плануванні лісового природокористування.
  • Вивчення природних умов, що сприяють, або перешкоджають активній лісогосподарській діяльності (виявлення плоских заболочених ділянок, різких перегинів рельєфу тощо з застосуванням ЦМР).
 
Main page info@tvis.com.ua Search info@tvis.com.ua Search